NASZA PORADNIA

Co robimy?

W styczniu 2006 roku, dzięki dotacji Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, rozpoczęła działalność Poradnia USG przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci (WHD). Poradnia powstała w celu zapewnienia specjalistycznej opieki ambulatoryjnej dla kobiet ciężarnych i ich dzieci zarówno przed, jak i po porodzie.

W Dniu Dziecka, 1 czerwca 2006 r. o godz. 9:00 przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej dokonał otwarcia Poradni USG. Kierownikiem naukowym jest dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz - Dangel, pediatra i kardiolog, specjalista w zakresie kardiologii prenatalnej, nauczyciel akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, skarbnik Sekcji Kardiologii Płodu Europejskiego Towarzystwa Kardiologii Dziecięcej (AEPC).

Od 2009 roku Poradnia jest referencyjnym ośrodkiem kardiologii prenatalnej typu C. Konsultujemy kobiety ciężarne z całej Polski, jak również z Europy, u których lekarze wykonujący badania USG płodów podejrzewają nieprawidłową budowę serca lub innych narządów, jak również te, u których jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą serca.

Konsultacja polega na przeprowadzeniu badania echokardiograficznego, zaplanowaniu dodatkowych badań jeśli są one konieczne, zorganizowaniu opieki w dalszym okresie ciąży oraz okołoporodowej. Wszystkie pacjentki, u których jest rozpoznana wada wrodzona, są kierowane na konsultację do kierownika poradni, jeśli badanie jest przeprowadzone przez innych lekarzy. Wszyscy lekarze wykonujący badania echokardiograficzne płodów posiadają Certyfikat Umiejętności skriningowego badania serca płodu (podstawowy) Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Dzieci z diagnostyki prenatalnej leczone są w referencyjnych ośrodkach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej: Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, lub w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

W wielu wadach wrodzonych serca leczenie jest kilkuetapowe. Między kolejnymi etapami terapii dzieci przebywają w domach. Specjalistyczne wizyty odbywają się w Poradni USG w której, poza badaniem ECHO, wykonywane są też badania EKG, pomiary saturacji, ciśnienia krwi, a w koniecznych przypadkach pobierana jest krew w celu przeprowadzenia niezbędnych badań laboratoryjnych.

Niestety, diagnostyka prenatalna to nie tylko rozpoznawanie wad możliwych do leczenia. Często rozpoznajemy patologie, których medycyna XXI wieku leczyć nie potrafi. Dzięki współpracy z zespołem WHD rodzinom takim proponowana jest opieka paliatywna dla ich dziecka po urodzeniu, a przed porodem zapewniane jest wsparcie psychologiczne i duchowe.

Kompleksowa opieka jest możliwa dzięki wykwalifikowanej kadrze pielęgniarek z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci (WHD).

W Fundacji są pokoje gościnne, w których mogą przenocować pacjenci spoza Warszawy.

Poza badaniami kardiologicznymi w Poradni wykonywany jest pełen zakres badań położniczych, ginekologicznych, oraz USG dzieci i dorosłych. Prowadzona jest również działalność edukacyjna dla studentów i lekarzy.

Nad całością organizacji pracy w poradni czuwa pielęgniarka Beata Petschl.

Poradnia USG Agatowa, ul. Agatowa 10, 03-680 Warszawa-Zacisze, tel. 022 679-32-00, 0504-144-140
Copyright © 2005 - 2020 Poradnia USG. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Adres wydrukowanej strony: http://usgecho4d.pl/nasza-poradnia.htmlWydrukowano dnia 13-07-2020© Poradnia USG Agatowa 2005 - 2020
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...[x]